Aicinām izbaudīt pavasara burvību Otaņķos!

Plkst. 18:00
Otaņķu tautas namā "Pavasara dziesmas Otaņķos"
Biedrība "Otanka" un Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis kopā ar Nīcas vidusskolas jauniešiem aicina ielūkoties senajā tradīcijā – talkā. Vai jaunā paaudze talku uztver tikai kā atkritumu savākšanu? Vai tomēr tā ir kas vairāk – kopīga darbošanās, savstarpēja palīdzība, kas noslēdzas ar priecīgu kopā būšanu?
Atbildes uz šiem jautājumiem meklēsim muzikālā sarunā, klausoties pavasara dziesmas, godinot šo dziesmu teicējas un izbaudot kopīgu atmosfēru Otaņķos!
Ieplāno šo unikālo pasākumu, kurā satiekas tradīcijas un mūsdienas!
"Pavasara dziesmas Otaņķos" tiek realizēts Liepāja 2027 programmas “Kaimiņu būšana” ietvaros, ar Latvijas Republikas Kultūras ministrija piešķirto finansējumu, sadarbībā ar nodibinājumu “@Fonds Initium” un British Council pārstāvniecības Latvijā programmas "People to People" līdzfinansējumu.
Piesakies un nāc aust!

Piesakies un nāc aust! Sākam 16. aprīlī un tā 9 trešdienu vakarus no vietas!
Projektu atbalsta Liepājas rajona partnerība, Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.
"Otanka" piedalās Lejaskurzemes biedrību pieredzes apmaiņas braucienā
No Otanka dalībniecēm braucienā piedalījās Inga un Aira, savukārt Lelde bija pie uzņemšanas. Noskaties dāmu reportāžu no pasākuma galerijā!
📍 Bernāti – uzzinājām par biedrības “Mēs Bernātiem” aktivitātēm un devāmies izzinošā pastaigā pa Bernātu dabas parku.
Biedrība "Mēs Bernātiem"
📍 Rude – iepazinām biedrību “Otanka”, kas aktīvi veido Otaņķu kultūras dzīvi un saliedē vietējo kopienu.
📍 Rucava – “Zvanītājos” baudījām sirsnīgu uzņemšanu pie “Rucavas tradīciju kluba”, kur uzzinājām par latviešu gadskārtu svētkiem, dziedāšanas tradīcijām un Rucavas kulināro mantojumu.
Rucavas tradīciju nams "Zvanītāji"
📍 Papē – noslēgumā tikāmies ar “Kuršu iniciatīvu fondu”, kas rūpējas par piekrastes zvejniekciemu kultūrvēsturisko mantojumu.
Paldies par iespēju piedalīties un gūt jaunus iespaidus!
Reģistrējies salidojumam Rudes skolai 150 jau tagad!
2025. gada 23. augustā Otaņķu tautas nams kļūs par atmiņu un atkalredzēšanās vietu, kur satiksies Rudes skolas absolventi, skolotāji un tehniskie darbinieki, lai kopīgi svinētu skolas 150. jubileju. Pēc sirsnīgas pulcēšanās tautas namā svinības turpināsies Rudes estrādē, kur zaļumballes noskaņā varēs baudīt vakaru kopā ar skolas draugiem.
Salidojuma dalībniekiem būs unikāla iespēja atgriezties skolā, izstaigājot Rudes skolas telpas, kuras šobrīd apsaimnieko Bišofu ģimene. Ikviens, tomēr īpaši tie, kuri ieradīsies no tālākām vietām, varēs iepriekš pieteikt gardas pusdienas skolas ēdnīcā un pat palikt pa nakti, izmantojot skolas piedāvātās gultasvietas un dušas. Rudes skolas apsaimniekotāji ir pieredzējuši jauniešu nometņu rīkošanā, tāpēc viesu uzņemšana būs kā mājās.
“Mums to vajag un mēs paši tad arī rīkojam!" skaidro biedrības "Otanka" pārstāve Lelde Jagmina. "Salidojums ir mana un ikviena cita Rudes skolas bijušā skolēna, skolotāja un citu darbinieku iespēja ne tikai satikt mūsu absolventus un uzzināt par viņu dzīvi, bet arī dibināt jaunus kontaktus ar skatu nākotnē. Pieredze un atmiņas no Rudes skolas ir tikai mums un tās ir vērtīgas! Man prieks par maniem klasesbiedriem, kas joprojām turas kopā, pamatā tam ir dzīvesvieta tepat, un ceru 23. augustā satikt arī pārējos!"
Lai reģistrētu savu dalību salidojumā, ikvienam absolventam jāaizpilda reģistrācijas anketa, kā arī jāveic reģistrācijas maksa 20 EUR/personai, kas norādīta anketas pēdējā solī. Pasākuma dienā reģistrācijas maksa 25 EUR/personai. Pēdējā dienā ar maksājuma kartēm norēķināties nevarēs. Par iegūtajiem līdzekļiem tiks segtas ar pasākuma norisi saistītas izmaksas.
SVARĪGI! Pasākuma reģistrācijas maksu pieņemam gan ar bankas pārskaitījumu, gan skaidrā naudā - Otaņķu pagasta bibliotēkā (darba dienās), pie Otaņķu tautas nama kultūras pasākumu organizatores (2.st., otrdienās).
Pedagogiem un bijušajiem skolas darbiniekiem dalība pasākumā bez maksas. Lūgums pieteikties, zvanot 26854229 vai rakstot ieva.kovalova@kultura.dkn.lv.
*"Rudes skolai 150." pūcītes autore - Kristīne Ābola
Apstiprināts projekts "Pirmie soļi aušanā"
Līdz 2025. gada decembrim iedrības “Otanka” projektā "Pirmie soļi aušanā" paredzētas mācības ar 9 praktiskām nodarbībām. Pasniedzēja Gaida Spāģe projekta dalībniekus apmācīs gan steļļu iekārtošanā, gan ieteicamo materiālu izvēlē, gan praktiskā aušanā iesācējiem. Vienā nodarbībā tiks aplūkots arī austais Nīcas kultūrtelpas mantojums - Nīcas villaines, krekli, vestes, bikses, brunči un goda kabatlakati. Mācībās var pieteikties gan jaunieši, gan seniori, gan ikviens cits interesents (priekšroka tiks dota vietējiem iedzīvotājiem).
Projektā paredzēts līdzmaksājums 18,00 EUR par 9 nodarbībām.
Aicinām pieteikties jau tagad pa tālr. 26323014, nodarbības tiks uzsāktas tiklīdz būs vismaz 10 dalībnieki.
Projekta kopējā summa 1 800,00 EUR, ES līdzfinansējums 1 377,00 EUR.
Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.
Administrē vietējā rīcības grupa "Liepājas rajona partnerība".
Dugnad* meklējumos Norvēģijas ziemeļos
Aktīvo iedzīvotāju fonds (AIF) aicināja biedrību pārstāvjus pieteikties pieredzes izpētes braucienam uz Norvēģiju 2024. gada 9. - 13. decembrī. Pieredzes brauciena mērķis bija dot iespēju Latvijas organizācijām izzināt Norvēģijas ziemeļu reģiona kopienu saliedētības un pilsoniskās aktivitātes darbības principus klātienē, lai šo pieredzi varētu pārnest uz Latviju. To biedrības "Otanka" vārdā izdarīja Lelde.
Te īsie video par katru dienu, un biedrības meitenes ar pilno info jau iepazīstinātas pie Norvēģiem tradicionālajā talkas ēdiena - saldajām vafelēm:
Paldies Aktīvo iedzīvotāju fondam par pieredzes braucienu, kurā tiešām negaidīju aptvert, cik labi ir pie mums, mājās. Līdzens, taisni ceļi, viss sasniedzamā attālumā, maigs klimats VS tuneļiem, tiltiem, ekstrēmiem laikapstākļiem u.c. Atliek tik ķerties pie darba un labā kompānijā padarīt savu apkārtni vēl patīkamāku!
Atklātas šūpoles un vējdzirnavas pie Rudes dīķa Otaņķu pagasta iedzīvotājiem
Dienvidkurzemes novada pašvaldības Iedzīvotāju iniciatīvu konkursā 2024 īstenots mūsu biedrības "Otanka" projekts "Publisku šūpoļu un dekoratīvo vējdzirnavu iegāde un uzstādīšana Otaņķu pagasta centrā Rudē".
2024. gada 4. oktobrī tās atklātas un turpmāk ikviens aicināts gan šeit atpūsties, gan iepazīt Otaņķu pagasta ģerboni un tā izcelsmi - Prenclavu dzirnavas. Ziemas sezonā vējdzirnavas tiks novietotas Otaņķu tautas nama vestibilā. Paldies pašvaldībai par iespēju pašiem iedzīvotājiem labiekārtot savu tuvāko apkārtni, paldies Artim, pagasta pārvaldes vadītājai un komunālajam dienestam par tehnisko atbalstu! Vairāk bilžu - galerijā.
Šūposimies un baudīsim vējdzirnavas pie dīķa

6.08.2024. atvestas šūpoles pirms uzstādīšanas
Šūpoles uzstādītas ar skatu uz dīķi, kā arī taciņas tuvumā.
Dienvidkurzemes novada pašvaldības rīkotajā iedzīvotāju iniciatīvu konkursā 2024. gada pavasarī tika atbalstīts biedrības "Otanka" projekts "Publisku šūpoļu un dekoratīvo vējdzirnavu iegāde un uzstādīšana Otaņķu pagasta centrā Rudē" par kopējo summu EUR 998,00.
Kopš augusta sākuma, kad no Bauskas puses atvestas SIA "Timber dream" šūpoles, prieks redzēt, ka tajās ik dienu atpūšas lieli un mazi otaņķnieki, dažkārt pat visas ģimenes lokā. Ar uzstādīšanu palīdz pašvaldības komunālais dienests. Šobrīd vēl šūpoles jāpaceļ, un jānostiprina drošības nolūkos kā arī, lai izvairītos no mitruma ietekmes.
Nākamais solis - dekoratīvu vējdzirnavu iegāde un uzstādīšana. Lai gan mūsu Prenclavu dzirnavas savulaik lepojušās ar sešiem spārniem, pašlaik tirgū pieejami dekori tikai ar četriem, tomēr funkciju tās veiks - vēja laikā griezīsies un arī ieinteresēs Otaņķu pagasta viesus par mūsu ģerboņa izcelsmi.
Uzziņai:
Projekta mērķis ir iegādāties divvietīgas masīvkoka šūpoles un dekoratīvas vējdzirnavas un tās uzstādīt Otaņķu pagasta centrā - Rudē publiskai lietošanai iedzīvotājiem un novada viesiem. Tāpat projektā paredzēts pievienot objektiem vizuāli pievilcīgu informāciju par pagasta ģerboni kā arī par tajā redzamo dzirnavu spārnu izcelsmi - Prenclavu dzirnavām.
Projekts jānoslēdz līdz nākamā gada Lieldienām.
Vairāk nekā 200 Maizes svētku apmeklētāju garšo kūkas, cep puļķmaizes un godina maizes cepējas



Vējainā un sirsnīgā gaisotnē aizvadīti Tradicionālie Maizes svētki Otaņķos 2024. Gan klausījāmies tematiskas kultūras programmas no Nīcas sieviešu kora, Otaņķu etnogrāfiskā ansambļa un BJC folkloras kopas "Ķocis", gan uzzinājām vairāk par savām senajām abrām no abru meistara Jura Baloža. Sagaidījām "Īsto latvju saimnieci" Ilzi Briedi, kas palīdzēja sumināt mūsu šā brīža maizes cepējas un arī cepēju, kā arī bija sagatavojusi dažādus maizes smēriņus. Ar Otaņķu pagasta "Ērkuļu" mājās izsenis gatavoto balto sviestu, kas vienmēr ēsts pie cūku pupām, iepazīstināja Inta Rumkovska.
Lielākā viļņošanās notika pie kūku konkursa 11 kūkām, kur viena bija skaistāka par otru un gardas bija tiešām visas. Pateicamies par ieguldīto darbu un atsaucību! 1. vietu ieguva Gunta Ābola, 2. vietu Sandra Zaļā, 3. vietu Līga Šalma-Dauģele. Šīs finālistes raksturo radošums, mūsdienīga, vienlaikus klasiska pieeja kūku dekorēšanā un, protams, acīmredzama mīlestība uz kūku cepšanu.
Interešu kopas "Rude" dalībniece Biruta Vāgnere palīdzēja ikvienam interesentam izcept pašam savu puļkmaizīti ugunskura oglēs un pildīt to ar vietējo sievu gādātajiem ievārījumiem.
Tirdziņā tika izpirktas gan maizes no maizes cepējām, gan pīrāgi un rauši no "Otaņķu gardumiem".
Paldies Everitai Kopštālei par sadarbību un "Otanki Mill" "Gudro graudu" laimes ratu!
Paldies dalībniekiem un atbalstītājiem: "Otanki Mill", "Gudrajiem graudiem", "Ceļnieki", "Laivenieki", "Dabas nams", "Cidonijudārzs" un "Gemoss", kā arī Nīcas un Otaņķu pagastu apvienības pārvaldei, Komunālajai pārvaldei un Evai Krētainei.
Paldies biedrības "Otanka" meitenēm un viņu ģimenēm, kas organizēja šos svētkus. Bez jums - nekādi!
Finansiālais atbalsts saņemts Kurzemes plānošanas reģiona īstenotās “Kurzemes kultūras programma 2024” ietvaros VKKF mērķprogrammā “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”.
Foto galerija TE.
10. augustā Tradicionālie maizes svētki Otaņķos!
Ar nepacietību gaidām 10. augustu, kad Otaņķu pagasta Rudes skolas estrādē no pl.13 līdz 16 ne tikai godināsim Otaņķu maizes un kūku cepējas kūku konkursā, bet arī "Īstās latvju saimnieces" Ilzes Briedes meistarklasē nogaršosim neparastus maizes "smēriņus". Tāpat iepazīsim abru meistara Jura Baloža arodu un uzklausīsim viņa komentārus par mūspusē veidotajām abrām, to materiālu, formu u.c.
Būs ko darīt maziem un lieliem, jo Krāsu karuselis aicinās uzspēlēt senās spēles, piemēram, Cūku dzīšanu, savukārt pie interešu kopas "Rude" aktīvajām sievām varēs uzcept savu puļķmaizīti! Tāpat Nīcas sieviešu koris, Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis un BJC folkloras kopa "Ķocis" svētkiem sagatavojuši izzinošas un izklaidējošas programmas. Paldies atbalstītājiem "Otanki Mill", "Gudrajiem graudiem", "Ceļnieki", "Dabas nams", "Cidonijudārzs" un "Gemoss".
Runā, ka svētkos piestās arī īsts graudu kombains!
Finansiālais atbalsts saņemts
Kurzemes plānošanas reģiona īstenotās “Kurzemes kultūras programma 2024”
ietvaros VKKF mērķprogrammā “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”.
Otaņķos turpināsim Maizes svētku tradīciju
Biedrībā "Otanka" notiek radošs darbs pie VKKF mērķprogramas "Latviešu vēsturisko zemju attīstības programmas" ietvaros "Kurzemes kultūras programma 2024" atbalstītā projekta "Tradicionālie Maizes svētki Otaņķos".
Ar nepacietību gaidām 10. augustu, kad Rudes skolas estrādē ne tikai godināsim Otaņķu maizes un kūku cepējas, bet arī "Īstās latvju saimnieces" Ilzes Briedes meistarklasē nogaršosim neparastus maizes "smēriņus". Tāpat iepazīsim abru meistara Jura Baloža arodu un uzklausīsim viņa komentārus par mūspusē veidotajām abrām, to materiālu, formu u.c.
Būs ko darīt maziem un lieliem, jo Krāsu karuselis aicinās uzspēlēt senās spēles, piemēram, Cūku dzīšanu, savukārt pie interešu kopas "Rude" aktīvajām sievām varēs uzcept savu puļķmaizīti!
Runā, ka svētkos piestās arī īsts graudu kombains!
Piesakies līdz 1. augustam ar savu senču abru izstādei (26323014 Lelde) vai kūku konkursam (26059863 Anna)!
Finansiālais atbalsts saņemts
Kurzemes plānošanas reģiona īstenotās “Kurzemes kultūras programma 2024”
ietvaros VKKF mērķprogrammā “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”.
Liela interese par balkona un dārza pārveidi "miera ostā"

Pieredzējusī dārzniece Sintija Pickēna-Kupše neformālā lekcijā informēja gan par aktualitātēm, gan knifiņiem ziedošu balkonu un dobju izveidē, kas priecēs visas vasaras garumā. Rudens pusē jau nolemts tikties vēlreiz saistībā ar košumkrūmu izvēli sava mājokļa apkārtnē!
Fotogalerija ŠEIT.
Piedalāmies "Liepāja 2027" Buru akcijā
Paldies ikvienam, kas pielicis roku, atbalstījis šo skaistumu tapšanā!
9. maijā tiekamies iedvesmojošās ziedu sarunās!
Biedrības "Otanka" otrais pasākums veltīts darbīgam pavasarim un ziedošai vasarai līdz pat rudenim! Vietējās iedzīvotājas, pieredzējušās dārznieces Sintijas Pickēnas - Kupšes lekcija par balkonu un dobju uzziedināšanu notiks 2024. gada 9. maijā plkst 18:00 Otaņķu tautas nama Mazajā zālē, 2. stāvā. Piedalies arī Tu un uzzini kā iekārtot tieši savu balkonu, dobi, kādus augus izvēlēties saules pusei, ēnainai vietai u.tml. Vari arī nofotografēt savu dobi un bildi telefonā parādīt un pieredzējusī dārzniece varēs sniegt jau precīzāku konsultāciju.
Dalības maksa - 4 eiro.
Uz tikšanos! Pasākumā būs pieejama tēja, omulībai paķer kādu cepumu. Paldies, ka interesējies par mūsu pasākumiem un, ka atbalsti tos!
Vairāk nekā 25 otaņķnieki 3 stundu laikā sakopj un labiekārto Rudes estrādi
Bērni, īpaši lielākie puiši, bija aktīvi gan slaucīšanā, gan kurmju rakumu līdzināšanā un zaru vilkšanā. Tāpat puiši palīdzēja citos darbos.
Paldies ikvienam talciniekam, mazam un lielam, paldies ģimenēm! Paldies ikvienam, kurš piedalījās ar savu tehniku, īpaši Uldim Lapiņam. Paldies Airai Apinei par gardo zupu! Paldies mājražotājiem "Ceļnieki" Otaņķu pagasta Rudē, personīgi Ivetai Reinfeldei, par atspirdzinājumiem talciniekiem!
Nākamais pasākums ikvienam interesantam - balkonu un dobju apzaļumošana "Tava ziedošā dobe" - 9. maijā, plkst. 18:00 Otaņķu tautas namā. Ieeja - 4 eiro.
Otaņķnieki paši sapucēs estrādi
Jaunizveidotā biedrība "Otanka", kurā šobrīd darbojas iedzīvotāji no Rudes ciema un Upmaļciema, aicina vietējos iedzīvotājus uz pirmo pasākumu - talku. 2024. gada 13. aprīlī no pl. 13 četru stundu laikā paredzēts labiekārtot Rudes estrādi. Tiks novākts vecais žogs, tā vietā papildināti ceriņu stādījumi kā arī izveidota ugunskura vieta. Darbiņš atradīsies gan lieliem, gan maziem un talkas noslēgumā būs gardā un sātīgā Airas zupa un mazie varēs cept zefīriņus!
Tāpat biedrības pārstāvji informēs par savu plānoto darbību un uzklausīs citu vietējo ieteikumus un idejas pasākumu un aktivitāšu rīkošanā Otaņķu pagasta teritorijā.
Aktīvākie talcinieki aicināti ņemt līdz darbarīkus un kādu ceriņu stādu, kas turpmāk kuplos vecā, vizuāli nepievilcīgā žoga vietā. Papildus informācija pieejama pie Leldes (26323014) un Vinetas (26874131).
Foto - Gunita Šime